Podnikat v České republice může vlastně každý, ať už se jedná o osobu právnickou nebo fyzickou za předpokladu vystaveného oprávnění. Ten, kdo se pro tento způsob vydělávání rozhodne, je zodpovědný sám za sebe, případně za ty, které zaměstnává. Ne každý, kdo se odhodlá pro podnikání ať už v malém nebo větším rozsahu, má dostatek financí, ať už se jedná o zřízení provozovny, nákup strojů, firemního vozidla či materiálu. Právě proto jsou zde podnikatelské úvěry.
Banky a peněžní ústavy nabízí malým i středním podnikajícím osobám uskutečnění jejich plánů za pomoci úvěrů poskytovaných na provoz či jako počáteční investici. V peněžních institucích pracují školení zaměstnanci s dlouholetou praxí, kteří dokáží řešit každý případ individuálně a při samotném podání žádosti o úvěr jsou ve všech směrech maximálně nápomocni. Každému na míru mohou přizpůsobit požadovaný bankovní produkt.
Základní podmínky
1. Mít jasný cíl a alespoň základní představu o tom, jakou částku a na co budete potřebovat
2. Jaké jsou vaše schopnosti splácet, případně jakou záruku můžete poskytnout
3. Zjistit si veškeré možnosti úvěrování a porovnat nabídky jednotlivých peněžních ústavů, především výši úrokové sazby a poplatky spojené s vedením úvěru
4. Podle požadavků banky připravit veškeré potřebné doklady a potvrzení
5. Doložit aktuální příjem
Další kroky
Pokud všechno klapne a úvěr je schválen, pak následuje jednání, jak dlouhou dobu by měl být úvěr splácen (maximální doba je patnáct let), jaká bude měsíční splátka, výše úroků a RPSN a jakým způsobem bude půjčená částka čerpána. Myslet byste přitom měli i horší časy, pokud banka nabízí možnost odklad splátek, určitě se této nabídce nebraňte. Také je dobré mít možnost, pokud se vám bude dařit, splatit půjčku předčasně bez jakýchkoliv sankcí.
Závěrem už jen podepíšete všechny příslušné smlouvy a vaše éra podnikání může začít.