Kotě je závislé na mléce od své matky zhruba po dobu čtyř týdnů. Pak už je vhodné zvolna nahrazovat mateřské mléko granulemi, ale ještě lépe konzervami, či speciálními kapsičkami pro koťata. Zhruba dvouměsíční kotě by mělo mít neomezený přístup k misce s potravou po celý den, protože nepozře najednou velkou dávku. Je běžné, že za den, si „zobne“ třeba i šestkrát. Jako pamlsek jim dopřejte jogurt, nebo trochu tvarohu. Kravské mléko je naopak zcela nevhodné.
Jak kočka roste a je stále více aktivní, (pobývá například i mimo byt, či dům), je třeba jí přizpůsobit složení a dávkování stravy. :
Protože toto zvíře je masožravec, je třeba zajistit mu vysoký obsah živočišných bílkovin (rostlinným bílkovinám se raději úplně vyhněte). Je také vhodné suché granule prostřídat s konzervou, která obsahuje více vody, protože kočky mají slabý přirozený pocit žízně. Proto je nezbytné, jim zajistit vedle misky s krmením i stále dostupnou vodu.
Dospělá kočka by měla dostat krmivo dvakrát denně a zvířata starší sedmi let už začínají mít svoje neduhy, takže jim musíme složení a dávkování poněkud přizpůsobit.
Kvůli ztrátě zubů, se zaměříme na konzervy s vysokým podílem lehce stravitelných bílkovin živočišného původu a vody. Můžeme jim přilepšit mletým, nebo jemně nasekaným kuřecím masem. Podobně jako koťatům, i starým kočkám ponecháme celodenní přístup ke krmivu i vodě. Svým mazlíčkům můžete dopřát kromě standardního krmiva, také doplňky stravy v podobě vitamínů, které zajistí zlepšení stavu jejich kloubů, kostí, srsti. Dnes jsou dostupné v mnoha variantách podle stáří a momentálního zdravotního stavu zvířete. Vždy je ale vhodné jejich použití konzultovat s veterinářem, zvláště v případě, že u kočky probíhá určitá léčba.
Vaše kočka nemůže rozhodovat o složení své stravy, toto je jenom na vás. Vaše volba ukáže, jak dlouhý a kvalitní život s vámi prožije.