Názory ohledně výchovy dětí, se v každé domácnosti značně liší. I když není přesně stanovené to, jak se má dítě vychovávat, aby bylo spokojené, jedno je jisté – nemělo by trpět ani fyzicky, ani psychicky.
Někdy je však nutné dát dětem najevo, že udělaly špatnou věc, ze které by se měly poučit. A rodiče se mnohdy odhodlají k tomu, dát jim nějaký trest.
Co pro dítě znamená domácí vězení?
Tento druh trestu se zaměřuje na to, aby bylo dítě na nějaký čas izolované od venkovního světa, tedy od svých kamarádů a zábavy. Těžko říct, jestli má v dnešní době vůbec smysl dítě trestat zákazem vycházek, když se potřeba současných dětí chodit ven – značně snížila.
Mnohdy je pro nich daleko lepší, když jsou samy a můžou se věnovat aktivitám, které jich opravdu zajímají. A čerstvý vzduch mezi nich rozhodně nepatří.
I na zákaz se musíte dívat z dnešního pohledu
Jestli si myslíte, že dáte vašemu dítěti lekci v podobě vlastního uvážení, pletete se. Pokud už máte potřebu vašim ratolestem ukázat, že něco přehnaly a měly by se nad tím zamyslet, musíte jich odpojit od sítě.
Internetové vyžití na sociálních sítích, má pro dnešní mládež daleko hodnotnější charakter, než staré známé „vězení“.
Děláte to z přesvědčení nebo nutnosti?
Jsou dva důvody, proč rodiče jejich děti chtějí něčemu přiučit:
1. Jejich přesvědčení jim říká, že je správné, pokud nesou děti za jejich činy zodpovědnost a snáší následky v podobě trestu.
2. Považují za nevyhnutelné, aby jich děti braly jako autoritu, která má právo vzít jim něco, co je pro nich milované v případě, že se jejich chování vymyká kontrole.
To, co je správné a přináší i výsledky, musí každý rodič vyhodnotit dle svých zásad a rozhodnutí. Nikdy ovšem není na škodu, snažit se vaše děti naučit to, jak se mají chovat a především vždy myslet na to, že nic se neobejde bez reakce.
Pokud tedy udělají chybu, měly by se nad ní zamyslet a poučit, i když to bude znamenat, že jim budete muset udělit nějaké to domácí vězení.