Češi jsou národem milovníků psů. Dokonce patříme k nevětším v Evropě. Přesto je v mnoha majitelích pejsků zažito pár mýtů o psech, kterým stále věří. Při výchově psa se tak často stává, že se jimi nechá majitel úplně zmást a ovlivnit. Je ale pravdou, že pes vidí černobíle? Nebo že jeden psí rok se přepočítá na sedm let lidských?
Psi stárnou jinak než lidé, to je jasné. V určitém období života dokonce rychleji, a to v prvních dvou letech, ale v pozdější době se jejich stárnutí zpomaluje. Takže v necelém druhém roku věku psa, ho můžeme přirovnat zhruba k patnáctiletému puberťákovi, kdežto ve dvou letech už je pes téměř dospělý. Všechno to ovšem závisí i na plemeni a velikosti, protože menší psi stárnou o hodně pomaleji, než větší plemena. Přepočet jednoho lidského roku na sedm psích, je tedy hodně orientační.
Velké fámy se také šíří kolem výživy psů. Jedni je řadí mezi masožravce, jiní do všežravců. Říká se, že by pes neměl vepřové maso, protože se pak stává agresivním vůči lidem i zvířatům, bez ohledu na to, jestli je zná nebo ne. Přitom kdysi se takové krmení používalo velmi často. Určitě není vhodná tato strava pro všechny psy, maso je totiž hodně tučné, takže seniorům a obézním jedincům jen v omezeném množství. Ideální je pro psy ve velké fyzické zátěži, dodává jim totiž energii. Také pro psy venku v kotcích, obzvlášť v zimním období, je dobré vepřové maso krmit. Pozor ale na kosti, a to kterékoliv, protože se mohou štěpit a ve střevech nebo žaludku psa nadělat pěknou paseku.
Známý mýtus je také zažitý mezi chovateli fen. Ze všech stran je slyšet, že by měla mít fena alespoň jednou štěňata. Kupodivu ani toto není zcela pravda. Přesvědčení, že se tím předejde různým zdravotním problémům, jako jsou záněty a rakovina mléčných žláz, u většiny chovatelů a veterinářů neplatí. Naopak, v případě, že chovatel nechce štěňata, je dobré nechat fenku sterilizovat po prvním hárání.
Nekonečné téma znamená i psí černobílý svět. Opravdu černobílý? Vědecké pokusy tyto pověry ale vyvracují. Psi vidí barevně, jen trošku v jiném barevném spektru než člověk, takže u nich převládají barvy do odstínů šedé, modré a žluté. Přirovnání, že psi tedy vidí podobně stejně jako barvoslepí lidé, je tak zcela na místě.