Často používaná potravinářská přísada a konzervační činidlo – to je ocet. Jeho hlavní složkou je kyselina octová. Již v dávných antických dobách využívali ocet jako ochucovadlo i konzervant.
Asi nejznámějším bude klasický ocet. Ovšem existuje jich celá řada, která ozvláštní vaše pokrmy. Ocet se využívá v kuchyních celého světa. Dnes se však ocet často využívá také pro zlepšení našeho zdraví.
DRUHY OCTŮ
1. Jablečný ocet – pro naše zdraví hraje jablečný ocet důležitou roli. Obsahuje totiž mnoho užitečných minerálních látek pro nastartování organismu, má příznivý vliv na metabolismus, krevní tlak, obezitu, bolesti kloubů a svalů, srdeční potíže a celkovou únavu. Použít ho můžete také na bolesti v krku, proti revma, na povzbuzení činnosti střev, na žaludeční potíže i na otoky způsobení bodnutím hmyzu. Jablečný ocet je vhodný nejen do salátů, ale také pod bílé maso i na odtučňovací kúru. A lžička na lačno každé ráno vás vždy postaví na nohy.
2. Vinný ocet – je skvělým pomocníkem při odstraňování bakterií, virů a plísní z našeho těla. Také skvěle podporuje trávení, zklidňuje migrénu, potlačuje bolest v krku a afty. Skvěle dezinfikuje všechny rány a kožní nemoci. V kuchyni se skvěle hodí na zálivky a dresinky.
3. Balzamikový ocet – podporuje trávení, posiluje vaší obranyschopnost a má skvělý vliv na srdce a cévy. V kuchyni se obvykle používá jako ochucovadlo do salátů, omáček a marinád. Hodí se také k rybám, masům a vajíčkům.
Jak ocet skladovat?
Ocet je sám o sobě konzervační látka, proto by měl vydržet neomezeně dlouho. Přesto se doporučuje skladovat ho v dobře uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě.
Ocet a bylinky…
Pokud do octa přidáte bylinky, zvýšíte tím jeho léčebné účinky. Přidejte si bylinky podle své vlastní potřeby a ušijte si tak ocet přímo na míru. Léčivé účinky octa jsou nezpochybnitelné, proto je vyzkoušejte na vlastní kůži i na vlastní zdraví!