Vaření piva má v naší zemi dlouhou tradici. Historické prameny uvádí, že se zde vařilo již v Břevnovském klášteře, který založil kníže Boleslav II. V roce 993. Každý Čech by tedy měl o tomto skvělém produktu znát alespoň pár důležitých informací!
Zdravé ingredience
Pivo se vaří z vody, které obsahuje 92 procent, chmele a sladu. Z těchto surovin zlatý mok získává hodně zdravého. Jsou to hlavně vitamíny řady B, minerály (hořčík, draslík, křemík, fosfor) a kyselina listová.
Nejvhodnější je k tučným jídlům
Je známo, že pivko je velice dobrou volbou, jak „spláchnout“ nějaký ten mastný pokrm. Třeba grilované, pečené a uzené maso nebo pečenou kachničku! Pivo se postará o to, že je dobře strávíme. Podporuje chuť k jídlu, také nás chrání před tvorbou žlučových a ledvinových kamenů, kardiovaskulárními chorobami a snižuje hladinu cholesterolu.
Pozor na dávkování
Výše uvedené pozitivní účinky piva na náš organismus se ale dostaví jen za předpokladu, že ho užíváme s mírou! Musíme myslet na skutečnost, že se jedná především o nápoj alkoholický! Desetistupňové ho obsahuje asi 4 procenta, „dvanáctka“ asi 5 procent. Jeho nadměrné užívání vede stejně jako u nadměrné konzumace jiných alkoholických nápojů k řadě problémů. Kromě těch sociálních spojených s opilostí samozřejmě i zdravotním. Dochází k poškození ledvin, slinivky břišní a jater. Alkoholici mají poškozený mozek a celý nervový systém. Správná míra je záležitost značně individuální.
Rozhodně to ale není každodenní popíjení! Dále myslíme na to (hlavně řidiči), že organismus potřebuje k odbourání alkoholu nějaký čas. Rychlost, s jakou se s alkoholem vypořádá, je závislá na dávce, naší tělesné konstituci, v jaké jsme celkové zdravotní kondici, i jakého jsme pohlaví. V jisté nevýhodě jsou v tomto směru ženy. Jejich tělo alkohol odbourává pomaleji a vůbec ho snáší hůř. Takže křehké dámy by si měly při občerstvování pivem dávat pozor dvojnásob (aby z večírku také jako dámy odešly)!