Zatímco v zahraničí se začíná přikrmovat mléčnou kaší, u nás naopak rozmixovanou zeleninou. Nejčastěji to bývá mrkev, aby si miminko navyklo na sladkou chuť. Přikrmování mléčnou kaší je zdůvodňováno tím, že se takový příkrm nejvíce přibližuje přirozené potravě, na které byl kojenec zvyklý – na mateřské mléko. Přechod na změnu potravy je v tomto případě plynulejší a zeleninové kaše se pak zařazují o něco později. Ideální je tyto dva typy přikrmování vzájemně zkombinovat, například zvolit zeleninu v čase oběda a mléčnou kaši k večeři.
Všechno chce svůj čas
První příkrm bývá vždy zkouškou trpělivosti jak pro matku, tak i pro dítě. Obvykle se s novým pokrmem kojenec seznamuje opatrně a nestává se, že by hned napoprvé celou porci zbaštil. Nikdy však miminko do jídla nenuťte, ponechte mu dostatek času a prostor, aby se s jídlem seznámilo, byť se v něm bude jen ze zvědavosti rýpat. Všechno chce svůj čas a v tomto případě to platí dvojnásob. Nezřídka se stává, že trvá delší dobu, než vůbec malý vezme příkrm do úst, nebuďte z toho rozmrzelí. Zkoušejte jídlo podávat pravidelně, i když jej bude odmítat. V žádném případě miminko netrestejte a nezvyšujte hlas, důsledky takového chování se pak promítnou do jeho psychiky na dlouhou dobu.
Buďte trpěliví a laskaví, dítě pochvalte, nikdy netrestejte ani jej nenuťte
Počítejte s tím, že napoprvé nebude mít zájem sníst víc, než několik lžiček. Obvyklou dávku příkrmu o velikosti skleničky přesnídávky, což je zhruba 200 ml, děti zkonzumují až v 9. měsíci věku. Příkrmy ohřívejte raději v malém množství a jednou ohřáté jídlo znovu neohřívejte. Buď ho vyhoďte, nebo jej snězte sami.
Každý příkrm musí mít správnou teplotu, jídlo nesmí být ani příliš teplé, ani studené. Některým dětem vadí, když je příkrm už jen trochu vychladlý. Výbornou motivací pro děti je, když současně s nimi jedí i rodiče. Jsou zvídavé a často se stává, že rády ochutnají, co mají před sebou právě v době, kdy ostatní také něco pojídají.
Pamatujte si, že už první příkrm musíte podávat lžičkou z talířku nebo z misky, aby si dítě zvykalo nejen na příkrm, ale i na lžičku a odlišnou nádobu. Nikdy nepřikrmujte lahví s dudlíkem. Pomáhá také, když v okamžiku, kdy se nesoustředí na jídlo a zapomíná jíst, jej zlehka pobídnete poklepem na bradě. Tento trik zabírá i při kojení. První příkrmy budou dětem trvat o něco déle, klidně i půl hodiny. Buďte trpěliví a vězte, že ke konci tohoto obtížného období se děti naučí jídlo zkonzumovat i za deset minut.