Tavné řezání
Tavné řezání textilu je jedním z moderních principů opracování zejména syntetických textilních materiálů. Tímto způsobem se docílí zatavených okrajů, čímž se efektivně eliminují otřepy. Technologie výroby tedy šetří čas i náklady na další začištění materiálu po provedení řezu.
Řezačky mohou být buď pro ruční výrobu s přerušovaným nahříváním pracovního nástroje (nože), nebo stacionární řezačky pro sériovou výrobu. Zatímco u ručních řezaček se nože nahřívají zhruba 7 sekund, u stacionárních je nůž prohříván trvale. Na trh se dodávají také stroje s plynulou regulací ohřevu nástroje.
Textilní řezací stroje na bázi tavného řezu můžeme rozdělit na ruční, poloautomatické, nebo plně automatické systémy, případně numericky řízené systémy CNC. Vyřezávat lze jak rovné díly, tak i tvarové výrobky. Teplota tavných nástrojů se pohybuje kolem 650 stupňů, při práci je nutno dbát bezpečnostních předpisů a používat žáruvzdorné ochranné rukavice.
Druhy tavných řezaček
- Stacionární řezačky pro zátěžový velkosériový provoz.
- Speciální řezačky pro zpracování syntetických textilních lan, motouzů, provázků a popruhů.
- Ruční řezačky pro občasný přerušovaný malosériový provoz.
- Řezačky s horkým nožem pro opracování syntetických textilií.
- Řezačky pro specifické materiály textilních tkanin.
Laserové řezání textilních materiálů
Tento způsob opracování textilu je velice efektivní zejména pro složité tvarové řezy různých křivek. Tímto způsobem lze zpracovávat látky na oděvy, závěsy, dekorativní materiál, technický textil. Laser lze také využít pro speciální povrchové tzv. gravury a optické efekty. Laserový paprsek docílí velmi přesných řezných hran. Tímto způsobem lze doslova jak řezat, tak i gravírovat široké rozpětí materiálu na bázi přírodních i syntetických textilií. Výhodou je také to, že se látka pro laserové řezání na pracovní plochu neupíná, tím pádem se materiál nedeformuje a zbytečně nezatěžuje.
Laserové řezání textilu zvládá ve velmi krátké době opracovat
- syntetiku – polyesterové látky, nylonové vlákno, mikrovlákno, kevlar, viskózu, Tvil, fleece, žáruvzdorný Aramid.
- přírodní materiály – hedvábí, len, denim (džínovinu), bavlnu, krajku.