Začalo to povinnou základní školou pokračovalo to na vyžadování vyučení nebo maturity a dnes už si bez vysoké skoro neškrtnete. Bakalář už je skoro málo a nejlepší by bylo, aby se všichni stali inženýry. Už to nebude trvat dlouho a nebudou na vyšší pozice přijímat nikoho, kdo to nedotáhnul na doktora.
Přitom kolem vysoké školy je až trochu příliš velký humbuk. V posledních letech se začali zpochybňovat schopnosti vzdělaných lidí, jelikož mají sice velikou spoustu teoretických znalostí, ale na práci nešáhnou a když už, tak značně neuměle. Jsou výjimky, jako všude jinde, ovšem je skoro pravidlem, že čím více titulů, tím manuálně neschopnější jedinec.
Zaměstnavatelé už si to uvědomili
Je to vskutku tak, když zaměstnáte deset čerstvých vysokoškoláků a deset jich vyrazíte, rychle si uvědomíte, že ti, co postrádají praxi jsou Vám k ničemu. Tady máme další zajímavý paradox, místo aby se slevilo z nároků na vzdělání a zvýšily se nároky na praxi, se prostě jen k vysokému vzdělání přidala i potřeba dlouhé praxe. Vysokoškoláci máte smůlu, nejdříve si udělejte praxi, pak vás vezmeme, jenže kde si ji udělat, když všude říkají to samé?
Málo lidí s potřebným vzděláním
Takže máme hodně lidí s vysokým vzděláním, co ani nepomýšlí na to, že by pracovala rukama, protože dlouze studovali, aby měli vysoký plat a pohodlnou pracovní pozici a málo lidí s učňákem, kteří zastávají hlavní pracovní sílu v podstatě každé fabriky.
Hlavní otázkou pak zůstává
Jít na učňák, když vím, že seženu snadno práci i když za menší plat, nebo jít na vysokou se sebedůvěrou, že ji dodělám a nadějí, že mě někde vezmou a já budu mít slušný plat odpovídající mému vzdělání?
Odpověď
Není, ač mnoho lidí se odpovědět snaží. Je to na Vás rozhodnout se a rozhodnout se v patnácti je zatraceně těžké, určit si osud už v tak nízkém věku ve společnosti, kde zodpovědnost nic neznamená. Maturita je každopádně dobrý základ, ze kterého se dá vycházet a učňák se dá dodělat i po ní. Vysoké školy také jen tak nespadnou, takže i když je mnohem náročnější dodělávat si školu při práci, i to se dá zvládnout.
Takže otázkou zůstává, jestli se rozhodnete najít si práci a pak si dodělat potřebné vzdělání, nebo získáte vzdělání a potom začnete hledat práci, kde Vás přijmou.